انواع ولوها یا شیرآلات صنعتی پادمیرا صنعت | kasrasaran

این شیرها دارای یک ساقۀ کشویی بوده که عنصر مسدود کننده را در یک موقعیت باز یا بسته قرار به اینجا هدایت شوید می‌دهد. این نوع از تجهیزات بسته به اندازه، دارای تنوع زیادی بوده و در انواع طرح ها و اشکال مختلف موجود هستند. آنها در خطوط لوله به عنوان شیرهای جدا کننده نصب می شوند و نباید از آنها به عنوان شیر کنترل یا تنظیم کننده استفاده شود. عملکرد شیر دروازه با حرکت چرخشی ساقه در جهت عقربه های ساعت برای بستن (CTC) یا جهت عقب ساعت (CTO) انجام می شود.

  • شیر کروی، شیر بشقابی یا «گلوب ولو» (Globe Valve)، یکی از انواع ولو با حرکت خطی است که به منظور توقف، راه‌اندازی و تنظیم (کاهش/افزایش) تدریجی جریان سیال مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • به عبارت دیگر یک شیر ایمنی برای از بین بردن فشار اضافی از تجهیزات و جلوگیری از انتقال دوباره آن به سیستم است.
  • از شیرهای پروانه ای در تصفیه خانه های فاضلاب، نیروگاه ها و کارخانجات فرآوری برای قطع و وصل و تنظیم جریان استفاده می شود.

از این رو شیرهای کشویی برای کنترل جریان سیال مورد استفاده قرار نمی گیرد. در برخی از شیرهای کشویی از دسته ای متصل به ساقه برای بالا و پایین آوردن دریچه استفاده می شود. این ولوها شبیه گیوتین یا چاقو بوده که با بالا و پایین رفتن، مسیر عبور سیال را باز یا بسته می کنند.

با توجه به نحوه جابجایی دیسک می‌توان انواع ولو را به دو گروه کلی ولو با حرکت خطی و ولو با حرکت دورانی تقسیم‌بندی کرد. شیرآلات مورد استفاده در سیستم‌های لوله‌کشی صنعتی یا اصطلاحا پایپینگ، با عنوان ولو شناخته می‌شوند. ولوها، یکی از المان‌های کلیدی در شبکه لوله‌کشی صنایع مختلف به شمار می‌روند. از این‌رو، مهندسان پایپینگ، نگاه ویژه‌ای به طراحی مناسب‌ترین نوع ولو با توجه به کاربری مورد نظر خود دارند.

مزایا و معایب شیر کروی

انواع ولوها یا شیرآلات صنعتی پادمیرا صنعت | kasrasaran

سلونویید ولو یا شیرهای برقی یک راه­‌حل مناسب برای کنترل جریان بسیاری از مایعات و گازها با دامنه وسیع دمایی است. به طور دقیق‌­تر، این نوع شیرها برای خاموش کردن، آزاد کردن، مخلوط کردن یا دوز مایع یا گاز به کار می‌­روند. برای اطلاع از قیمت و ثبت سفارش با نمایندگی شیرآلات صنعتی ولوسند تماس بگیرید. (Gate Valve)، شیرهای بشقابی (Globe Valve)، شیرهای سماوری (Plug Valve)، شیرهای توپی (Ball Valve)، شیرهای یک طرفه (Check Valve) و شیرهای پروانه‌ای (Butterfly Valve) را پوشش می‌دهد. کنترل ولو وسیله ای است که برای تنظیم یا دستکاری جریان مایعات مانند گاز، روغن، آب و بخار استفاده می شود. این یک قسمت مهم از یک حلقه کنترل است و نمونه ای از یک عنصر کنترل نهایی است.

انواع ولو گلویی

ولوهای توپی میزان افت فشار کمی را زمانی کاملا باز باشند، اعمال می‌کنند. شیرآلات صنعتی برای تحمل فشارهای بالا که حاصل از سیال گاز و یا مایع هستند کاربرد داشته و به منظور تحمل شرایط سخت همراه و برای عمر طولانی طراحی شده اند. شیرها یک وسیلۀ مکانیکی بوده که جریان و یا فشار داخل یک سیستم را کنترل و تنظیم می‌کنند. شیرهای صنعتی را به طور کلی می توان به 5 دسته زیر تقسیم بندی کرد کههر کدام دارای انواع متنوعی بر اساس ساختار داخلی و کاربرد هستند. امروزه انواع مختلفی از شیرهای (ولو) دستی در کاربردهای صنعتی و یا غیرصنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.

گیت ولو یا شیر کشویی چیست و چگونه کار می کند؟

توسط مجتبی شکوری

مجتبی شکوری